Tablety a počítačové kurzy pro důchodce. Vyškolí 170 tisíc seniorů

Pilotní fázi projektu pro seniory, díky kterému dostane více než 170 tisíc seniorů šanci získat digitální dovednosti a zlepšit svou bezpečnost a ochranu v online prostoru, dnes spustili ve Zvolenu.

Místopředsedkyně vlády a ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace Veronika Remišová (Za lidí) před 80. jednáním vlády SR 18. května 2022 v Bratislavě.

Jak uvedla vicepremiérka Veronika Remišová po podpisu memoranda o spolupráci mezi Ministerstvem investic, regionálního rozvoje a informatizace SR (MIRRI SR) a Jednotou důchodců na Slovensku (JDS), základním předpokladem pro to, aby se senioři mohli plnohodnotně začlenit do chodu společnosti, . Jsou podle ní také nezbytností i pro bezpečnost v online prostoru.

„Digitální dovednosti umožňují lepší zapojení se do společnosti, komunikaci s blízkými a rodinou, využívání služeb, z nichž mnohé jsou již dostupné jen online. I z tohoto důvodu v rámci agendy, kterou má na starosti naše ministerstvo informatizace, jsme pro seniory připravili projekt, který lze označit za přelomový a historicky první na Slovensku. Až přes 170 000 českých seniorů bezplatně vyškolíme v digitálních dovednostech a pomůžeme jim tak vstoupit do digitální doby, lépe se chránit, nabýt sebejistoty v digitálním prostoru, se kterým, na rozdíl od našich dětí, nevyrůstali a součástí jejich životů se stal relativně nedávno,“ řekla vicepremiérka.

V rámci pilotní fáze projektu \“Zlepšování digitálních dovedností seniorů\“ se již v těchto dnech postupně spouštějí v téměř šedesáti městech a obcích po celém Slovensku školení digitálních dovedností pro prvních tisíc účastníků nad 65 let.

„Díky tomuto projektu i slovenští senioři ohroženi digitální chudobou konečně dostanou šanci naplno využívat výhod digitalizace. I senioři mají právo na aktivní život a chtějí být plnohodnotnou součástí světa, který se digitalizuje stále více,“ řekla pověřená předsedkyně JDS Valéria Pokorná.

Důležitým milníkem pro přípravu tohoto ambiciózního a unikátního projektu bylo vypracování přípravné studie týmem odborníků z Univerzity Pavla Josefa Šafárika (UPJŠ) v Košicích. Studie podrobně analyzuje potřeby specifické cílové skupiny, doporučuje klíč k výběru vhodných účastníků, určuje způsob a metodiku školení i zohledňuje možná rizika. UPJŠ pro seniory zároveň vypracovala školící materiály pro práci s počítačem as tabletem.

„Díky tomuto projektu pomůžeme našim seniorům úspěšně vstoupit do digitálního světa – naučíme je nejen používat technická zařízení a software, ale také to, jak se bezpečně pohybovat v online prostoru. Žijeme dobu hoaxů a dezinformací, ale i podvodníků, kteří se snaží vylákat od lidí peníze či přístupová hesla. Senioři jsou v tomto směru velmi zranitelní, proto je naši lektoři naučí informace rozlišovat a správně vyhodnocovat,“ doplnila ministryně.

Projekt je nyní v pilotní fázi, aby se pro realizační část prověřilo, jaký postup nejefektivněji pomůže zvýšit digitální dovednosti seniorů. Po skončení a vyhodnocení pilotu přijde na podzim na řadu plná realizační fáze, do které se budou moci přihlásit všichni senioři s různými úrovněmi digitálních dovedností bez ohledu na to, zda jsou či nejsou členy Jednoty důchodců na Slovensku, případně jiných sdružení. Absolventi školení dostanou na závěr tablet s příslušenstvím, se kterým pracovali během výuky a také datový balíček, díky kterému budou mít zajištěno internetové připojení.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram