V horách v Nepálu se ztratilo letadlo s 22 lidmi

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizel z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. S odvoláním na zástupce firmy a vlády o tom informují tiskové agentury.

Malý letoun směřoval z turisty vyhledávaného města Pokhara, přibližně 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú, na sever do Jomsomu.

Šlo o pravidelný let, který využívají turisté a který běžně trvá asi 15 minut. Letadlo ztratilo kontakt s řídící věží asi pět minut před přistáním, řekl agentuře Reuters činitel aerolinií, který si nepřál být jmenován. Letecká společnost uvedla, že na palubě byli čtyři Indové, dva Němci a 16 Nepálců. Tento seznam zahrnuje také tříčlennou posádku. Na palubě bylo sedm žen.

Letadlo provozuje společnost Tara Air, která létá převážně s letadly Twin Otter kanadské výroby, která jsou přizpůsobena na starty a přistání na krátkých drahách.

V oblasti už několik dní prší, lety však omezené kvůli počasí nejsou. Letadla na této trase přelétávají mezi horami a poté přistávají v údolí. Na trase tohoto spoje, který pro výpravy do hor často využívají turisté, není podle úřadů žádné jiné letiště, kde by se dalo přistát.

\“Jeden pátrací vrtulník se pro špatné počasí vrátil do Jomsomu, aniž by to letadlo našel,\“ uvedl nepálský úřad pro civilní letectví. „Jakmile se zlepší povětrnostní podmínky, pátrací vrtulníky jsou připraveny vzlétnout z Káthmándú, Pokhary a z Jomsomu. Armádní a policejní pátrací týmy vyrazily směrem k místu,“ dodal.

Annapurna Base Camp Trek

Letiště Jomsom je často označováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Leží ve výšce 2 682 metrů nad mořem a má jedinou asfaltovou dráhu. Je výchozí bránou jak pro zahraniční milovníky trekingu, kteří odtud vyrážejí do oblasti hory Annapurna, tak pro hinduistické poutníky. Jejich cílem je uctívaný chrám Muktinath.

Nepál, kde se nachází osm ze čtrnácti nejvyšších hor světa, má rekordní počet leteckých nehod. Počasí se v horách může rychle měnit a přistávací plochy jsou obvykle v obtížně přístupných horských oblastech.

Na začátku roku 2018 se let společnosti US-Bangla Airlines z Dháky do Káthmándú při přistání zhroutil a začal hořet. Zahynulo 51 ze 71 lidí na palubě. V roce 1992 zemřelo všech 167 lidí na palubě letadla společnosti Pákistán International Airlines, když stroj při pokusu o přistání v Káthmándú narazil do kopce.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram