Kyjev rozčílil Maďary odkazem: S ropovodem z Ruska se může stát ‚cokoli‘

Maďarský resort diplomacie označil za nepřijatelné prohlášení ukrajinské strany, podle které se „s ropovodem Družba, přes který proudí ropa do Maďarska, může stát cokoli“.

Informuje o tom zpravodaj TASR v Budapešti s odvoláním na nedělní vyjádření státního tajemníka maďarského ministerstva zahraničních věcí zodpovědného za rozvoj bilaterálních vztahů Tamása Menczera ve veřejnoprávním rozhlase Kossuth Radio.

Menczer uvedl, že prohlášení ukrajinského ministerstva energetiky je zarážející zejména pro to, že Maďarsko poskytuje pomoc Ukrajincům v nouzi. „Do Maďarska přišlo z Ukrajiny již přes 730 000 lidí,“ podotkl státní tajemník a zdůraznil, že jeho země nabídla projekty na pomoc Ukrajině – a to i pro lidi, kteří tam zůstali.

Independence Monument Column at Independence Square with a beautiful double rainbow – Kiev, Ukraine


Opět o ruské ropě. Přesvědčí Orbán Evropu, zda Evropa Orbána?
Poradkyně ukrajinského ministra energetiky Olena Zerkalová podle agentury Ukrinform kritizovala Maďarsko za jeho postoj ke snahám Bruselu zavést sankce na dovoz ruské ropy. Dodala, že s ropovodem Družba, která prochází ukrajinským územím, se může stát cokoliv. „V politických otázkách rozhoduje ukrajinská vláda a prezident, a oni rozhodují io tom, jaký jazyk použijeme, aby mu porozuměl i Viktor Orbán.“

V souvislosti s návrhy Evropské unie na energetické sankce vůči Rusku Menczer zopakoval postoj maďarské vlády, podle něhož Maďarsko nebude souhlasit s opatřeními, která by ohrozila bezpečnost dodávek energií na jeho území.

Představitel maďarského ministerstva diplomacie zdůraznil, že 65 procent ropy přijíždí do Maďarska z Ruska a je přepravována přes ropovod Družba nebo prostřednictvím ropovodu Adria.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram