Erdogan: Finsko a Švédsko nemohou do NATO, podporují terorismus

Jednání mezi Tureckem a zástupci Finska a Švédska ohledně členství v Severoatlantické alianci nebyla na očekávané úrovni, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara podle něj nemůže souhlasit s tím, aby do NATO vstoupily země, které podporují terorismus. Informovala o tom v neděli turecká televizní stanice TRT Haber.

Turecko vzneslo námitky proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance a zdrželo tak dohodu, která by umožnila historické rozšíření v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Poslední Erdoganovy výroky naznačují, že jeho odpor k rozšíření aliance trvá.

„Dokud bude hlavou Turecké republiky Tayyip Erdogan, rozhodně nemůžeme souhlasit, aby do NATO vstoupily země podporující terorismus,“ řekl turecký prezident, který se v sobotu vrátil z Ázerbájdžánu.

Dva zdroje již dříve agentuře Reuters oznámily, že středeční rozhovory příliš nepokročily a že není jasné, kdy se uskuteční další jednání. Plány na rozšíření Severoatlantické aliance musí schválit všech 30 členů.

Turecko od Finska a Švédska chce, aby přestaly podporovat teroristické organizace, čímž Ankara myslí některé kurdské skupiny. Například Stranu kurdských pracujících (PKK) či příznivce duchovního Fethullaha Gülena, které turecké úřady považují za strůjce neúspěšného pokusu o státní převrat z roku 2016. Turecko od obou skandinávských zemí chce také zrušení omezení na vývoz zbraní.

Švédsko a Finsko uvedly, že terorismus odsuzují a že jsou připraveny s Tureckem dále jednat.

Setubal, Portugal: Portuguese Navy special forces – elite servicemen of the Fuzileiros (Marines) practice a landing operation using zodiac inflatable boats – boats leaving the frigate F330, NRP Vasco da Gama – Sado River estuary.

Ankara si podle Erdogana přeje co nejrychlejší ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou. Situace je ale podle něj ze dne na den horší. „V pondělí budu telefonicky mluvit jak s Ruskem, tak s Ukrajinou. Obě strany budeme nadále vybízet k dialogu a diplomacii,“ řekl turecký prezident.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram