Rusko chce splácet zahraniční dluh pomocí stejného schématu jako u plynu

Rusko plánuje uhradit své zahraniční dluhopisy pomocí mechanismu podobného schématu, který se používá při platbách za ruský plyn v rublech. Informovaly noviny Vedomosti s odvoláním na ministra financí Antona Siluanova. TASR zprávu převzala z agentury Reuters.

Držitelé dluhopisů si tak budou muset otevřít účty v cizí měně a rublech v ruské bance, aby mohli přijímat platby, řekl Siluany pro Vědomosti.

Spojené státy minulý týden posunuly Rusko blíže k platební neschopnosti. Neprodloužili totiž výjimku, která umožňovala Rusku hradit splátky státních dluhopisů americkým investorům. Washington se tak snaží zvýšit tlak na Moskvu po invazi ruské armády na Ukrajinu.

Ministr financí Siluanů tváří v tvář bezprecedentní dluhové krizi prohlásil, že Moskva bude splácet svůj zahraniční dluh v rublech, přičemž bude všemi možnými prostředky bránit svou pozici spolehlivého dlužníka.

„Jak se to děje při platbě za plyn v rublech: připíšeme si cizí měnu, ta se jménem (odběratele plynu) vyměňuje za rubly a takto probíhá platba. Mechanismus hrazení eurobondů bude fungovat stejným způsobem, jen opačným směrem,“ citují Vedomosti Siluanova.

Rusko bude moci obejít západní platební infrastrukturu pomocí tohoto systému, přičemž platby se budou uskutečňovat přes ruský národní zúčtovací depozitář, dodal Siluanů pro Vědomosti.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby státy, které označil za „nepřátelské“, platily za plyn v rublech, jinak jim budou zastaveny dodávky. Kupující jsou povinni vložit eura nebo dolary na účet v ruské bance, která pak hotovost převede na rubly.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram