EU se nedohodla na embargu na ruskou ropu, pokusí se o to ještě ráno před summitem

Diplomaté členských zemí Evropské unie se v neděli neshodli na novém návrhu embarga na ruskou ropu, ale opět se o dohodu pokusí ještě před summitem lídrů EU, který se bude konat v pondělí a úterý. Nový kompromisní návrh embarga přitom obsahoval výjimku učiněnou s ohledem na suchozemské středoevropské státy EU včetně Slovenska – netýkal se dodávek ruské ropy přepravované sítí ropovodů, uvedli představitelé pro tiskovou agenturu Reuters.

Evropská komise nově navrhla zakázat jen dovoz ruské ropy na tankerech, kterými do Evropy proudí kolem tří čtvrtin dovozu z Ruska. Na ropovod Družba se embargo zatím vztahovat nemá, připomněl Reuters.

Vysokopostavený diplomat EU v neděli večer uvedl, že „ještě je třeba probrat příliš mnoho podrobností“, aby bylo možné doufat v dohodu před summitem lídrů EU, kteří se sejdou v Bruselu v pondělí odpoledne.

Navrhované sankce na dovoz ruské ropy jsou součástí šestého balíčku sankcí Evropské unie, které chce EU uvalit na Rusko za jeho napadení Ukrajiny 24. února.

Balíček obsahuje také vyloučení největší ruské banky, Sberbank, z mezibankovního platebního systému SWIFT, vykázání ruských televizních stanic z EU a dodání dalších lidí na seznam jednotlivců, jejichž majetek je zmražen a kteří nemohou vstoupit na území EU.

Celý šestý balík sankcí blokuje Maďarsko, které tvrdí, že ropné embargo by znamenalo tvrdou ránu pro jeho ekonomiku, protože nemůže tak snadno získávat ropu odjinud. Slovensko a Česká republika vyjádřily podobné obavy, píše Reuters.

Rozhovory o ropném embargu trvají už měsíc, ale bez jakéhokoli pokroku a lídři chtěli dosáhnout dohody ještě před blížícím se summitem, aby se v očích Ruska vyhnuli image, že jejich jednota je rozbitá.

Evropská komise ve snaze překonat patovou situaci navrhla, že zákaz se bude týkat jen ruské ropy dopravované do EU tankery, aby tak Maďarsko, Slovensko a Česko mohli určitou dobu pokračovat v přijímání ruské ropy přes ropovod Družba, a to do té doby, než najdou náhradní řešení.

Budapešť tento návrh podporuje, uvedli představitelé, ale rozhovory se v neděli zasekly na financování EU, které Maďarsko požaduje pro zvýšení kapacity ropovodů z Chorvatska a na přechod svých rafinerií používajících ropu z ruského Uralu na ropu Brent, informovali představitelé.

O tomto budou v pondělí dopoledne diskutovat vyslanci členských států EU, ale také o tom, jak zajistit korektní konkurenci vzhledem k vyšším cenám, kterým budou čelit členské státy odkázány na tankery dopravovanou ropu Brent a které budou důsledkem sankcí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram